A Bloomberg egyik cikke olyan véleményt idéz, amely szerint a dollár továbbra is gyenge marad, miközben a világgazdaság helyzete javul. A gyengeség fő oka: a dollár "finanszírozó deviza" a kockázatosabb befektetésekhez. Ez azt jelenti, hogy az alacsony kamatszint miatt érdemes dollárban hitelt felvenni, és ebből a forrásból befektetni kockázatosabb eszközökbe. Ez a lényege a "carry trade"-nek is a forex kereskedésben: hitelt veszünk fel egy alacsony kamatú devizában (pld USD, amit eladunk), azt átváltjuk egy magasabb kamatú devizára, amit kamatoztatunk (pld HUF, amit veszünk), majd egy idő után realizáljuk a kamatkülönbözetet, a finanszírozó devizára való visszaváltással (USD/HUF vétel, amivel kicsukjuk a korábban megnyitott USD/HUF eladási pozíciót). Az alacsony kamat miatt az USD erre a célra kiváló, a kockázatot csak az jelenti, hogy a dollár esetleg erősödik, hiszen akkor a visszaváltáskor árfolyamveszteség keletkezik (vagyis az USD/HUF magasabb a visszaváltáskor, mint az eladási pozíció nyitásakor). Nem csoda, hogy szinte mindenki a dollár gyengülésére spekulál, ez áll a carry trade-et folytató spekulánsok érdekében is. A kérdés, hogy meddig marad meg az "ingyen ebéd", vagyis a dollár folyamatos gyengülése, ami a spekulánsok egyre növekvő többségének biztosít nagy nyereséget.
Egy korábbi bejegyzésemben utaltam arra, hogy egyre kockázatosabb dollárból magyar részvényt venni, hiszen egyrészt a magyar részvények árai is már magasnak tekinthetők (különösen a magyar gazdasági - és politikai/társadalmi - realitások figyelembevételével), másrészt a dollár is gyenge, és a forint is erős, tehát egyre többet kockáztat az, aki arra spekulál, hogy a forint tovább erősödik, a magyar részvények tovább drágulnak, és a dollár tovább gyengül, bár egyelőre tagadhatatlanul ez a trend. Csak nem hiszek annak az ingyenebédnek a fenntarthatóságában, amit már egy egyre népesebb tábor akar fogyasztani.
Mindenesetre a Goldman Sachs előrejelzése szerint (az említett Bloomberg cikk idézi) az EUR/USD a következő egy vagy két negyedévben eléri az 1,55-ös szintet, mielőtt visszaerősödik 1,35-re egy éven belül. Meglátjuk. Azt azért érdemes figyelembe venni, hogy a Goldman Sachs óriási nyereséget realizált a március óta tartó részvénypiaci ralliból (nem feltétlenül közvetlen részvényvásárlással), és az az érdeke, hogy a részvények tovább dráguljanak, ami persze a dollár további gyengülését jelent(het)i, az eddigi trendek szerint. De ember tervez...