Simor András egy írásában a Lehman csődjével kezdődő válsággal kapcsolatban ír a shortosok támadásáról:
"Egyetlen nyerő befektetés maradt a piacokon: a short. Nem az lett a kérdés, melyik intézmény képes ellenállni és átvészelni az eladói nyomást, hanem az, a sebezhetősége miatt kit nem támadnak meg a shortosok."
A "támadás" szó minősít. Én kételkedem a shortolás negatív megítélésének jogosságában, ugyanis a shortolás olyan eladást jelent, amit később vétel követ. Eladási pozíciót vétellel lehet kicsukni, vagy azt is lehet mondani, hogy a shortoláshoz kölcsön kell venni részvényt, amit annak eladása után valamikor újra meg kell venni, hogy a tulajdonosának vissza lehessen adni. Ez azt jelenti, hogy a shortolás csak átmenetileg okozhatja az árfolyam csökkenését. A tömeges shortolás a piacon addig csökkenti az árfolyamot, amíg a shortok száma nő (márpedig a végtelenségig nem nőhet), viszont azt követően a régebbi short pozíciók kizárásai meg fogják haladni az újabb short nyitások számát, tehát a shortolások nettó eredménye vétel lesz, ami emelni fogja az árfolyamot.
A március óta tartó rallival kapcsolatban egyébként sokan hangsúlyozták a shortzárások jelentőségét, sőt olyan véleményekkel is lehet találkozni, amelyek szerint a nagy amerikai pénzintézetek (elsősorban a Goldman Sachs) a short pozíciók szétbombázásával is manipulálják a piacot. Tegyük fel, hogy egy nagy pénzintézet elég jól meg tudja becsülni, hogy milyen szinten záródnak tömegesen short pozíciók, és el tudja érni, hogy vételekkel erre a szintre tornázza fel az árfolyamot. Ha ezt megteszi, egy tűzijátékot tud elindítani, hiszen a vásárlásaira a shortzárások is rá fognak segíteni, és a látványos emelkedés más befektetőket is vételre fog késztetni. Még látványosabb eredményt érhet el a megfelelő időzítéssel, például kedvező tőzsdei hírek közzétételét kihasználva. A hatás még tovább fokozható, ha ez a bizonyos pénzintézet maga is képes a megnyilatkozásaival manipulálni a piacot. Például jól időzített felminősítésekkel, vagy azzal, hogy a negyedéves GDP adat közzétételét megelőző napon a saját becslését 3%-ról 2,7%-ra csökkenti (olyan hír, amire a shortosok úgy ugranak, mint a szabad prédára), majd másnap kijön a hivatalos 3,5%-os adat, ami a piacon hurráoptimizmust generál, tehát még pénzt se kell ölni az árak felhajtásába (cikkek az utóbbi példáról például itt vagy itt).