A hírek elolvasásánál nagyobb tudományra nincs szükség ahhoz, hogy most bárki megjósolja: holnap esni fog a budapesti értéktőzsde.
Amit már jóval nehezebb megjósolni, az az, hogy milyen mértékben.
Ez most nem tudományos okfejtés (mégcsak nem is gimnáziumi dolgozat), úgyhogy csak néhány gondolat a témával kapcsolatban:
A BÉT jóval kiszolgáltattabb, mint a fejlett nyugati, elsősorban amerikai tőzsdék:
- Míg az amerikai részvények értékkockázatát világviszonylatban némileg fedezi a dollár (ha esnek a részvényárfolyamok, akkor erősödik a dollár - mint ma), addig a magyar részvények árfolyama többé-kevésbé együtt esik a forint árfolyamával, így a magyar részvényes is sokat veszít (különösen, ha a részvényei mellett devizahitele van), és a külföldi részvényes is többet veszít a részvény veszteségénél, hacsak nem fedezte az árfolyamkitettségét. Azonban az árfolyamkitettség fedezése pénzbe kerül, ha a fedezett devizapárban a forint kamata magasabb (és azért általában sokkal magasabb), és minél hosszabb időre akar valaki fedezni, annál nagyobb ennek a költsége, ami a rövidtávú tartás és spekuláció mellett szól.
- A BÉT nagyon kicsi, tehát egy-két nagy tranzakció a részvények árfolyamában lényegesen nagyobb változásokat generálhat, mint a nagy tőzsdéken.
- A BÉT legnagyobb forgalmú papírja, az OTP, nem fizet osztalékot, és így sokkal volatilisebb mint az osztalékot fizető részvények, valamint sokkal inkább a rövidtávú spekuláció célpontja.
Ha ezt olvassa valaki, és kritikusan hozzászól, nagyon megköszönöm.
Tehát milyen mértékű változás várható? Nagy, szerintem. De meglátjuk holnap.