HTML

Tőzsde és forex

befektetés és spekuláció

Friss topikok

Much ado... (Elliott hullámok)

2009.11.22. 12:22 huba08

 

Robert Prechter cége, az EWI újabb okfejtéssel győzködi az olvasókat arról, hogy érdemes a szolgáltatásait igénybe venni. Azt fejti ki, hogy Prechter milyen előrelátással jósolta meg február 23-án, hogy az S&P500 a 600-as szintig fog süllyedni, mielőtt egy éles fordulattal megindul a rally, majd március 23-án megjósolta, hogy a Dow Jones a 10.000-es szintig fog emelkedni. Ehhez képest "sok hűhó 5,5%-ért" az, hogy az augusztus végéig bekövetkezett 56%-os emelkedés után novemberig újabb 5,5%-ot emelkedett az S&P500.
 
Egy gond van: Robert Prechter már augusztus 5-én azt fejtegette, hogy tetőzik a piac, és olyan zuhanás várható, ami jóval a márciusi szintek alá viszi az indexeket, majd utána novemberig ismétlődően adott ki elemzéseket, lényegében azt fejtegetve, hogy most már viszont tényleg tetőzött, vagy hamarosan tetőzni fog. Az EWI rövid távú forecastjai az eltelt négy hónapban folyamatosan oszcilláltak két jóslat között: még egy újabb csúcs várható, illetve most már elindultak az árak lefelé. Prechter pszichológus, és úgy tűnik, mesteri érzéke van ahhoz, hogy a nyilvánvaló kudarcot sikerként tálalja, és újabb meg újabb előfizetőket találjon a hírleveleire. A baj az, hogy sokan komolyan veszik az előrejelzéseit (mint augusztusban még én is), és megpróbálják shortolni a piacot, majd konstatálni, hogy már hetek vagy hónapok óta bizonytalan spekulatív pozíciókban tartják a pénzüket és vesztésre állnak.
 
Számomra arcpirítóan gátlástalannak tűnik azt mondani, hogy bár a megjósolt drámai zuhanás (a márciusi szinteknél is mélyebbre) még nem következett be, de a jóslat óta eltelt időben bekövetkezett emelkedés jelentéktelen ("sok hűhó 5,5%-ért").
Prechter kudarca egyben az Elliott-hullámok elméletének is a kudarca. Én egyszer feltettem azt a kérdést az EWI-nak, hogy az Elliott elmélet használható-e rövid távú befektetésekhez, hiszen az EWI forecastok az utóbbi hónapokban rövid távon ismétlődően kudarcot vallottak. A válasz az volt, hogy igen, az Elliott hullámok fraktál jellege miatt (a kisebb léptékű minták egyeznek a nagyobb léptékűekkel). Angolul az ilyen válaszra mondják, hogy "bullshit".
 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://huba08.blog.hu/api/trackback/id/tr591543495

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása